Dondurulmuş Gıda İşletmelere Ne Kazanç Sağlar?

Dondurulmuş Gıda İşletmelere Ne Kazanç Sağlar?

Gittikçe hızlanan yaşam temposu nedeniyle son tüketicilerin ve aracı olan işletmelerin mutfağa daha az zaman ayırabildikleri günümüzde, dondurulmuş gıda, sağlık ve lezzetten ödün vermeden zamandan kazandırır. Lezzet standardı, menü kolaylığı, pratik ve ekonomik olması gibi sayısız sebepleri ile dondurulmuş gıda; sağlıklı olmasının yanında işletmelere kolay temin edebilme kısa zamanda servise sunabilme gibi avantajları ile de artık reel sektörün değişmez tüketim tercihlerindendir. Aşağıda dondurulmuş gıda ürünlerinin toplu tüketim noktalarına faydaları listelenmiştir.

1. Çöp problemi olmaması, (Temizleme sonucu çıkacak artık ve atık olmadığı için çöp vs. hemen hemen yoktur. Sadece ambalaj atığı vardır)

2. Standart menü, (Yaz, kış her zaman hazır, devamlı menü yapabilme kolaylığı bulunmaktadır)

3. Yer kazancı, (Sebze ve benzeri gıdalar için hazırlama yerine ihtiyaç duyulmamakta, bunun yerine daha ufak olan derin dondurucu veya soğuk hava deposu yeterli olmaktadır)

4. İşgücü kazancı, (Donmuş gıda hazırlanması için işçi gereksinimi azdır)

5. Enerji kazancı, (Ön hazırlıklar için harcanan tüm elektrik, su, yakıt, işçilik harcamaları donuk gıda üretici tarafından yapıldığı için kullanıcıya tasarruf getirir)

6. Zamandan kazanç, (Ana malzemeler kullanılmaya hazır oldukları için, servis zamanında ciddi kısalma olur)

7. Hijyen standartında artma, (İşletmenin genel hijyen kalitesinin yüksek olması gerekliliğinden dolayı devamlı yüksek kaliteyi sağlamak daha kolay olur)

8. Satınalma kolaylığı, (Her mevsim net ağırlık üzerinden, zamanında yerine teslim kolaylığı dolayısıyla satınalma elemanı, araç, yakıt tasarrufu sağlar)

9. Maliyet hesaplama kolaylığı, (Fiyatlar net ağırlık üzerinden olduğu için, firesiz, işçiliksiz, enerjisiz aynı maaliyette tutma ve hesaplama kolaylığı vardır)

10. Standart kalite, (Aynı kalitedeki hammaddeden dolayı, devamlı standart kalitede ürün servis etme özelliği vardır.)